Victron Energy Cyrix-Li-charge 12/24V 230A Intelligent Charge Relay – CYR010230430
HomeStore
-65%
The Story
In general a cell over voltage alarm will reset shortly after charging has been stopped. The Cyrix will then reconnect the charger after a delay 3 seconds. After 2 attempts to reengage with 3 seconds delay, the delay increases to 10 minutes. Whenever battery voltage is less than 13,5 V (resp. 27 V or 54 V), the Cyrix will disengage with a delay of 1 hour. Note 1: In case of zero discharge current, or a small discharge current, the Cyrix will not disengage shortly after the charger has been switched off and/or disconnected, because battery voltage will remain higher than 13,5 V. Note 2: If, after the Cyrix has disengaged, the output of the battery charger immediately increases to 13,7 V or more, the Cyrix will reengage, with 3 seconds delay.
Manufacturer Part Number
CYR010230430
Voltage
12/24
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
230A
Current Consumption When Open
4 mA
Control Cable Included (Length 1 m)
Yes
LED Status Indication
Yes
Protection Category
IP54
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Description
Manufacturer Part Number
CYR010230430
Voltage
12/24
230A
Current Consumption When Open
4 mA
LED Status Indication
Protection Category
IP54
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-charge 12/24V 230A Intelligent Charge Relay – CYR010230430 | Powerland