Victron Energy Cyrix-Li-ct 12/24V 120A Intelligent Li-ion Battery Combiner – CYR010120412
HomeStore
-65%
The Story
The functionality of the Cyrix-Li-ct is analogous to the Cyrix-ct.
The Cyrix will disengage immediately:
  • when battery voltage drops below 13,2V. Start assist function: a short positive pulse will close the relay during 30 seconds
Manufacturer Part Number
CYR010120412
Voltage
12/24
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
120A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Description
Manufacturer Part Number
CYR010120412
Voltage
12/24
120A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-ct 12/24V 120A Intelligent Li-ion Battery Combiner – CYR010120412 | Powerland