Victron Energy Cyrix-Li-ct 12/24V 230A Intelligent Li-ion Battery Combiner – CYR010230412
HomeStore
-65%
The Story
The functionality of the Cyrix-Li-ct is analogous to the Cyrix-ct.
The Cyrix will disengage immediately:
  • when battery voltage drops below 13,2 V
Start assist function: a short positive pulse will close the relay during 30 seconds.
Manufacturer Part Number
CYR010230412
Voltage
12/24
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
230A
Current Consumption When Open
4 mA
Control Cable Included (Length 1 m)
Yes
LED Status Indication
Yes
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Description
Manufacturer Part Number
CYR010230412
Voltage
12/24
230A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-ct 12/24V 230A Intelligent Li-ion Battery Combiner – CYR010230412 | Powerland