Victron Energy Cyrix-Li-load 24/48V 120A Intelligent Load Relay – CYR020120450
HomeStore
-65%
The Story
After 3 attempts to reengage, the Cyrix will remain disengaged until battery voltage has increased to more than 13V (resp. 26V or 52V) during at least 30 seconds (which is a sign that the battery is being recharged). Alternatively, a BatteryProtect can be used (advantage: very low power consumption).
Manufacturer Part Number
CYR020120450
Voltage
24/48
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
120A
Breaking Capacity at 48V
40A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Description
Manufacturer Part Number
CYR020120450
Voltage
24/48
120A
Breaking Capacity at 48V
40A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H46 x W46 x D80mm
Weight (kg)
0.11
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-load 24/48V 120A Intelligent Load Relay – CYR020120450 | Powerland