Victron Energy Cyrix-Li-load 24/48V 230A Intelligent Charge Relay – CYR020230450
HomeStore
-65%
The Story
After 3 attempts to reengage, the Cyrix will remain disengaged until battery voltage has increased to more than 13 V (resp. 26 V or 52 V) during at least 30 seconds (which is a sign that the battery is being recharged). Alternatively, a BatteryProtect can be used (advantage: very low power consumption).
Manufacturer Part Number
CYR020230450
Voltage
24/48
LED Status Indication
Yes
Continuous current & Breaking capacity at 12V or 24V
230A
Breaking Capacity at 48V
80 A
Current Consumption When Open
4 mA
Control Cable Included (Length 1 m)
Yes
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Description
Manufacturer Part Number
CYR020230450
Voltage
24/48
LED Status Indication
230A
Breaking Capacity at 48V
80 A
Current Consumption When Open
4 mA
Dimensions
H65 x W100 x D50mm
Weight (kg)
0.27
Warranty
5 Years
Victron Energy Cyrix-Li-load 24/48V 230A Intelligent Charge Relay – CYR020230450 | Powerland