Victron Energy EasySolar-II 24V 3000VA 70A 32A MPPT 250/70 GX – PMP242307010
HomeStore
-65%
The Story
Features
The all-in-one solar power solution
The Victron EasySolar-II GX integrates the following elements:
  • A MultiPlus-II inverter/charger
  • A SmartSolar MPPT -Tr solar charge controller
  • A GX device with a 2 x 16 character display
Display and wifi
Solar charge controller
GX device
The integrated GX device includes:
  • A USB port
  • A Ethernet port
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PMP242307010
GTIN
Voltage
24V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
5500W
Output AC Voltage
230V
Transfer Switch
32A
Max. AC Input Current
32A
Max. Battery Charge Current
70A
Protection Category
IP21
Efficiency
94%
Bluetooth Compatible
Yes
Dimensions
H499 x W268 x D237mm
Weight
26Kg
Warranty
5 Years
Description
Features
Display and wifi
Solar charge controller
GX device
  • A USB port
  • A Ethernet port
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PMP242307010
GTIN
Voltage
24V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
5500W
Output AC Voltage
230V
Transfer Switch
32A
Max. AC Input Current
32A
Max. Battery Charge Current
70A
Protection Category
IP21
Efficiency
94%
Bluetooth Compatible
Yes
Dimensions
H499 x W268 x D237mm
Weight
26Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy EasySolar-II 24V 3000VA 70A 32A MPPT 250/70 GX – PMP242307010 | Powerland