Victron Energy Galvanic Isolator VDI-32 – GDI000032000
HomeStore
-65%
The Story
The isolator is installed directly behind your boat’s 230V connection. The forward voltage from the galvanic isolator is higher than the potential difference between metals. As a result, this voltage will not allow conduction and as such, the galvanic isolator will prevent any electrolytic current. However, if there is a (higher) error voltage in the AC circuit, the diodes will allow current through and the residual-current device will break the circuit.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
GDI000032000
Peak Current (20 ms)
3200 A
Maximum Current
32 A
Connection
M6
IP Rating
IP67
Dimensions
H63 x W164 x D200mm
Weight (kg)
2
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
GDI000032000
Peak Current (20 ms)
3200 A
Maximum Current
32 A