Victron Energy GX Tank 140 – BPP920140100
HomeStore
The Story
Tank levels can be read-out locally in the system.
The GX Tank is compatible with current senders (4 to 20 mA) as well as voltage senders (0 to 10 V). The connection to the GX Device is via USB, which is also how the GX Tank is powered: no additional power wires required.
Tank sender wiring is kept as simple as possible: two of the four inputs provide a 24 V power supply, to power the sender. The other two channels do require an external power supply, and there is a power in terminal together with fused outputs to facilitate that.
Upper and lower limits are configurable, to allow using senders that provide only part of the scale, for example 0 to 5 V.
Faulty sensors and wiring issues are detected: an alarm will be raised when values are out of range.
Description