Victron Energy IP65 Battery Charger 12V/4A – 12V/0.8A – BPC120480034R
HomeStore
-65%
The Story
DC connector
Less maintenance and aging when the battery is not in use: the Storage Mode
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 13,2 V to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Protected against overheating and reverse polarity connection
Five LED’s for status and mode indication
When connected to the AC supply the STAND-BY LED will turn on. No voltage will be present at the output. After connection to a battery (battery voltage must exceed 8,5V), a choice can be made out of three charge profiles with the MODE button:
  • Current limited t0 0,8A and 14,4V absorption voltage. The red LED
  • Current 4A and 14,4V absorption voltage. The red LED >14Ah will be on. Application: Flooded, AGM or GEL batteries. Ambient temperature 10-35°C.
  • Current 4A and 14,7V absorption voltage. The red LED COLD will be on. Application: Flooded, AGM or GEL batteries. Ambient temperature below 10°C, or batteries requiring a higher charge voltage (OPTIMA spiral cell batteries for example).
Until the battery is fully charged, the red LED CHARGE will be on.
After completion of the charge process, the red LED FULL will be on.
In case of reverse polarity connection, the red LED ! will be on.
The charger always starts in STANDBY mode when connected to the AC supply.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC120480034R
Voltage
12
Charger Amps
4 A or 0.8
Can Be Used As Power Supply
No
Plug Type
CEE 7/7
IP Rating
IP65
Dimensions
H42 x W61 x D185mm
Weight (kg)
0.56
Warranty
5 Years
Victron Energy IP65 Battery Charger 12V/4A – 12V/0.8A – BPC120480034R - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Victron Energy IP65 Battery Charger 12V/4A – 12V/0.8A – BPC120480034R - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
DC connector
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC120480034R
Voltage
12
Charger Amps
4 A or 0.8
Can Be Used As Power Supply
No
Plug Type
CEE 7/7
IP Rating
IP65
Dimensions
H42 x W61 x D185mm
Weight (kg)
0.56
Warranty
5 Years
Victron Energy IP65 Battery Charger 12V/4A – 12V/0.8A – BPC120480034R | Powerland