Victron Energy MultiPlus 12/3000/120-16 VE.Bus 230V – PMP122300001
HomeStore
The Story
Features
Two AC Outputs
Virtually unlimited power thanks to parallel operation
Up to 6 Multis can operate in parallel to achieve higher power output. Six 24/5000/120 units, for example, will provide 25 kW / 30 kVA output power with 720 Amps charging capacity. Three phase capability In addition to parallel connection, three units of the same model can be configured for three phase output. But that’s not all: up to 6 sets of three units can be parallel connected for a huge 75 kW / 90 kVA inverter and more than 2000 Amps charging capacity.
PowerControl – Dealing with limited generator, shore side or grid power
The MultiPlus is a very powerful battery charger. It will therefore draw a lot of current from the generator or shore side supply (nearly 10 A per 5 kVA Multi at 230 VAC). With the Multi Control Panel a maximum generator or shore current can be set. The MultiPlus will then take account of other AC loads and use whatever is extra for charging, thus preventing the generator or shore supply from being overloaded.
PowerAssist – Boosting the capacity of shore or generator power
Solar energy: AC power available even during a grid failure
System configuring
        Manufacturer Part Number
        PMP122300001
        Voltage
        12
        Transfer Switch (A)
        50
        Cont. Output Power at 25°C (VA)
        3000
        Peak Power (W)
        6000
        Max Efficiency
        93%
        Zero Load Power (W)
        20
        Charge Current House Battery (A)
        120
        Charge Current Starter Battery (A)
        Battery Temperature Sensor
        Yes
        Programmable Relay
        Yes (3x)
        Remote on-off
        Yes
        Protection Category
        IP21
        Dimensions
        H362 x W258 x D218mm
        Weight (kg)
        19
        Warranty
        5 Years
        Country of Manufacture
        India
        Description
        Features
        Two AC Outputs
        System configuring
              Manufacturer Part Number
              PMP122300001
              Voltage
              12
              Transfer Switch (A)
              50
              Peak Power (W)
              Max Efficiency
              93%
              Zero Load Power (W)
              20
              Battery Temperature Sensor
              Programmable Relay
              Yes (3x)
              Remote on-off
              Protection Category
              IP21
              Dimensions
              H362 x W258 x D218mm
              Weight (kg)
              19
              Warranty
              5 Years
              Country of Manufacture
              India
              Victron Energy MultiPlus 12/3000/120-16 VE.Bus 230V – PMP122300001 | Powerland