Victron Energy MultiPlus 24/3000/70-50 VE.Bus – PMP242301011
HomeStore
-65%
The Story
Features
Two AC Outputs
Virtually unlimited power thanks to parallel operation
Up to 6 Multis can operate in parallel to achieve higher power output. Six 24/5000/120 units, for example, will provide 25 kW / 30 kVA output power with 720 Amps charging capacity. Three phase capability In addition to parallel connection, three units of the same model can be configured for three phase output. But that’s not all: up to 6 sets of three units can be parallel connected for a huge 75 kW / 90 kVA inverter and more than 2000 Amps charging capacity.
PowerControl – Dealing with limited generator, shore side or grid power
The MultiPlus is a very powerful battery charger. It will therefore draw a lot of current from the generator or shore side supply (nearly 10 A per 5 kVA Multi at 230 VAC). With the Multi Control Panel a maximum generator or shore current can be set. The MultiPlus will then take account of other AC loads and use whatever is extra for charging, thus preventing the generator or shore supply from being overloaded.
PowerAssist – Boosting the capacity of shore or generator power
Solar energy: AC power available even during a grid failure
System configuring
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PMP242301011
GTIN
Voltage
Transfer Switch
30A
Cont. output power at 25°C
3000VA
Peak power
6000W
Max Efficiency
94%
Zero load power
20W
Charge Current House Battery
70A
Charge Current Starter Battery
4A
Battery Temperature Sensor
Yes
Programmable Relay
Yes
Remote on-off
Protection Category
IP21
Dimensions
H362 x W258 x D218mm
Weight
18Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Description
Features
Two AC Outputs
System configuring
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PMP242301011
GTIN
Voltage
Transfer Switch
30A
Cont. output power at 25°C
3000VA
Peak power
6000W
Max Efficiency
94%
Zero load power
20W
Charge Current House Battery
70A
Charge Current Starter Battery
4A