Victron Energy MultiPlus-II 12V 3000VA 120A 32A – PMP122305010
HomeStore
-65%
The Story
Features
A MultiPlus, plus ESS (Energy Storage System) functionality
The MultiPlus-II is a multifunctional inverter/charger with all the features of the MultiPlus, plus an external current sensor option which extends the PowerControl and PowerAssist function to 50A resp. 100A. The MultiPlus-II is ideally suited for professional marine, yachting, vehicle and land based off-grid applications. It also has built-in anti-islanding functionality, and an increasingly long list of country approvals for ESS application. Several system configurations are possible. For more detailed information see the ESS Design and configuration manual.
PowerControl and PowerAssist – Boosting the capacity of the grid or a generator
Solar energy: AC power available even during a grid failure
Two AC Outputs
Up to 6 Multis can operate in parallel to achieve higher power output. Six 48/5000/70 units, for example, will provide 25 kW / 30 kVA output power with 420 Amps charging capacity. In addition to parallel connection, three units of the same model can be configured for three phase output. But that’s not all: up to 6 sets of three units can be parallel connected for a 75 kW / 90 kVA inverter and more than 1200 Amps charging capacity.
On-site system configuring, monitoring and control
Remote configuring and monitoring
Manufacturer Part Number
PMP122305010
GTIN
Voltage
12V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
5500W
Output AC Voltage
230V
Transfer Switch
32A
Max. AC Input Current
32A
Max. Battery Charge Current
120A
Protection Category
IP22
Efficiency
93%
Bluetooth Compatible
Yes
Dimensions
H546 x W275 x D147mm
Weight
19Kg
Features
Two AC Outputs
Manufacturer Part Number
PMP122305010
GTIN
Voltage
12V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
5500W
Output AC Voltage
230V
Transfer Switch
32A
Max. AC Input Current
32A
Max. Battery Charge Current
120A
Protection Category
IP22
Efficiency
93%
Bluetooth Compatible
Yes
Dimensions
H546 x W275 x D147mm
Weight
19Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy MultiPlus-II 12V 3000VA 120A 32A – PMP122305010 | Powerland