Victron Energy Orion 12/24-8 DC-DC Converter IP20 – ORI122408020
HomeStore
-65%
The Story
Remote on-off connector
All models with adjustable output can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models with adjustable output can be paralleled to increase output current
Up to five units can be connected in parallel.
Easy to install
Delivery includes four Insulated Fastons Female Crimp 6.3mm (eight Fastons in case of the Orion 24/12-40).
Low power models: please see Orion-Tr series
     PLEASE CLICK HERE FOR SPEC SHEET
    Brand
    Victron Energy
    Manufacturer Part Number
    ORI122408020
    Input Voltage Range
    9-18V
    Output Voltage
    24V
    Under Voltage Shutdown
    8V
    Under Voltage Restart
    10V
    Continuous Output Current
    8A
    DC Connection
    Faston tabs 6.3mm
    Remote on-off
    No
    Galvanic Isolation
    No
    Can be connected in parallel
    Protection Category
    IP20
    Dimensions
    H45 x W90 x D115mm
    Weight (kg)
    0.4
    Warranty
    5 Years
    Description
    Remote on-off connector
    Easy to install
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      ORI122408020
      Input Voltage Range
      9-18V
      Output Voltage
      24V
      Under Voltage Shutdown
      8V
      Under Voltage Restart
      10V
      Continuous Output Current
      8A
      DC Connection
      Faston tabs 6.3mm