Victron Energy Orion 24/12-40A DC-DC Converter – ORI241240021
HomeStore
The Story
All models with adjustable output can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
All models with adjustable output can be paralleled to increase output current
Up to five units can be connected in parallel.
Easy to install
Delivery includes four Insulated Fastons Female Crimp 6.3mm (eight Fastons in case of the Orion 24/12-40).
Low power models: please see Orion-Tr series
Manufacturer Part Number
ORI241240021
GTIN
Voltage
24/12V
Cont. Output Current
40A
Protection Category
IP20
Efficiency
95%
Bluetooth Enabled
No
Dimensions
H65 x W88 x D185mm
Weight
0.85Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Victron Energy Orion 24/12-40A DC-DC Converter – ORI241240021 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Easy to install
Manufacturer Part Number
ORI241240021
GTIN
Voltage
24/12V
Cont. Output Current
40A
Protection Category
IP20
Efficiency
95%