Victron Energy Orion-Tr 12/12-18A (220W) Isolated DC-DC Converter – ORI121222110
HomeStore
-65%
The Story
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
Manufacturer Part Number
ORI121222110
Input Voltage Range
8-17V
Under Voltage Shutdown
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W
DC Connection
Screw Terminals
Protection Category
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Remote on-off
Input fuse
Manufacturer Part Number
ORI121222110
Input Voltage Range
8-17V
Under Voltage Shutdown
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W
DC Connection
Protection Category
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 12/12-18A (220W) Isolated DC-DC Converter – ORI121222110 | Powerland