Victron Energy Orion-Tr 24/12-20A (240W) Isolated DC-DC Converter – ORI241224110
HomeStore
-65%
The Story
Remote on-off
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
 PLEASE CLICK HERE FOR SPEC SHEET
Manufacturer Part Number
ORI241224110
Input Voltage Range
16-35V
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
50A
Cont. Output Power at 25°C
300W
DC Connection
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Remote on-off
Input fuse
Manufacturer Part Number
ORI241224110
Input Voltage Range
Under Voltage Shutdown
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
50A
Cont. Output Power at 25°C
300W
DC Connection
Dimensions
H130 x W186 x D70 mm
Weight (kg)
1.3
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 24/12-20A (240W) Isolated DC-DC Converter – ORI241224110 | Powerland