Victron Energy Orion-Tr 48/12-30A (360W) Isolated DC-DC Converter – ORI481240110
HomeStore
The Story
Adjustable output voltage: can also be used as a battery charger
For example to charge a 12 Volt starter or accessory battery in an otherwise 24V system.
Input fuse
On 12V and 24V input models only.
Manufacturer Part Number
ORI481240110
Input Voltage Range
40-70V
Under Voltage Shutdown
28V
Under Voltage Restart
30V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Short Circuit Output Current
60A
Cont. Output Power at 25°C
430W
Dimensions
H130 x W186 x D80 mm
Weight (kg)
1.8
Input fuse
Manufacturer Part Number
ORI481240110
Input Voltage Range
Under Voltage Shutdown
28V
Under Voltage Restart
30V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
60A
Cont. Output Power at 25°C
430W
Dimensions
H130 x W186 x D80 mm
Weight (kg)
1.8
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr 48/12-30A (360W) Isolated DC-DC Converter – ORI481240110 | Powerland