Victron Energy Orion-Tr Smart 12/12-18A (220W) Isolated DC-DC Charger – ORI121222120
HomeStore
-65%
The Story
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI121222120
GTIN
Input Voltage Range
8-17V
Under voltage shut down
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Cont. output current at nominal output voltage and 40°C
18A
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W
Cont. output power at 40°C
220W
Efficiency
87%
DC Connection
Screw Terminals
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Weight
1.3Kg
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
High temperature protected
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI121222120
GTIN
Input Voltage Range
8-17V
Under voltage shut down
7V
Under Voltage Restart
7.5V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
18A
Short Circuit Output Current
40A
Cont. Output Power at 25°C
280W
Cont. output power at 40°C
220W
Efficiency
87%
DC Connection
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Weight
1.3Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr Smart 12/12-18A (220W) Isolated DC-DC Charger – ORI121222120 | Powerland