Victron Energy Orion-Tr Smart 12/24-15A (360W) Isolated DC-DC Charger – ORI122436120
HomeStore
The Story
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
Remote on-off
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI122436120
Weight (kg)
1.8
Dimensions
H130 x W186 x D80 mm
Input Voltage Range
10-17 V
Protection Category
IP43
Power Rating (W)
360
Nominal Output Voltage
24.2 V
Output Voltage Adjust Range
20-30 V
Short Circuit Output Current
40 A
Cont. Output Power at 25°C
430 W
Under Voltage Shutdown
7 V
Under Voltage Restart
7.5 V
DC Connection
Screw Terminals
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
Remote on-off
High temperature protected
IP43 protection
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI122436120
Weight (kg)
1.8
Dimensions
H130 x W186 x D80 mm
Input Voltage Range
Protection Category
IP43
Power Rating (W)
360
Nominal Output Voltage
24.2 V
Output Voltage Adjust Range
Short Circuit Output Current
40 A
Cont. Output Power at 25°C
430 W
Under Voltage Shutdown
7 V
Under Voltage Restart
7.5 V
DC Connection
Victron Energy Orion-Tr Smart 12/24-15A (360W) Isolated DC-DC Charger – ORI122436120 | Powerland