Victron Energy Orion-Tr Smart 24/12-30A (360W) Non-isolated DC-DC Charger – ORI241236140
HomeStore
-65%
The Story
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
Remote on-off
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
Input fuse (not replaceable)
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI241236140
GTIN
Input Voltage Range
20-35V
Under voltage shut down
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
10-15V
Cont. output current at nominal output voltage and 40°C
30A
Short Circuit Output Current
60A
Cont. Output Power at 25°C
430W
Cont. output power at 40°C
360W
Efficiency
88%
DC Connection
Screw Terminals
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D80mm
Weight
1.8Kg
Warranty
5 Years
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
Remote on-off
High temperature protected
IP43 protection
Input fuse (not replaceable)
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
ORI241236140
GTIN
Input Voltage Range
Under voltage shut down
14V
Under Voltage Restart
15V
Nominal Output Voltage
12.2V
Output Voltage Adjust Range
30A
Short Circuit Output Current
60A
Cont. Output Power at 25°C
430W
Cont. output power at 40°C
360W
Efficiency
88%
DC Connection
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D80mm
Weight
1.8Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr Smart 24/12-30A (360W) Non-isolated DC-DC Charger – ORI241236140 | Powerland