Victron Energy Orion-Tr Smart 24/24-17A (400W) Non-isolated DC-DC Charger – ORI242440140
HomeStore
-65%
The Story
The Orion Tr-Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
Remote on-off
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
The output current will reduce at high ambient temperature.
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI242440140
Input voltage range
20-35V
Under voltage shut down
14V
Under voltage restart
15V
Nominal output voltage
24.2V
Output voltage adjust range
20-30V
Cont. output current at nominal output voltage and 40°C
17A
Short circuit output current
40A
Cont. output power at 25°C
480W
Cont. output power at 40°C
400W
Efficiency
89%
DC connection
Screw Terminals
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D80mm
Weight
1.6Kg
Description
Features
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
Remote on-off
High temperature protected
Input fuse (not replaceable)
Manufacturer Part Number
ORI242440140
Input voltage range
Under voltage shut down
14V
Under voltage restart
15V
Nominal output voltage
24.2V
Output voltage adjust range
17A
Short circuit output current
40A
Cont. output power at 25°C
480W
Cont. output power at 40°C
400W
Efficiency
89%
DC connection
IP Rating
IP43
Dimensions
H130 x W186 x D80mm
Weight
1.6Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Orion-Tr Smart 24/24-17A (400W) Non-isolated DC-DC Charger – ORI242440140 | Powerland