Victron Energy Phoenix Inverter 48/3000 Smart – PIN482300000
HomeStore
-65%
The Story
Features of the Phoenix 48/3000 Smart
Bluetooth built-in: fully configurable with a tablet or smartphone
  • Low battery voltage alarm
  • Low battery voltage cut-off and restart levels
  • Dynamic cut-off: load dependent cut-off level
  • Output voltage: 210 – 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode sense level
  • Alarm relay
Monitoring:
  • In- and output voltage, load and alarms
VE.Direct communication port
Proven reliability
High start-up power
Needed to start loads such as power converters for LED lamps, halogen lamps or electric tools.
ECO mode
Remote on/off
To transfer the load to another AC source: the automatic transfer switch
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN482300000
gtin
Voltage
48V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
6000W
Output AC Voltage
230V
Efficiency
95%
Protection Category
IP21
Dimensions
H485 x W285 x D150mm
Weight
19Kg
Warranty
5 Years
Bluetooth Enabled
Yes
Country of Manufacture
China
Description
  • Low battery voltage alarm
  • Output voltage: 210 – 245V
  • Frequency: 50 Hz or 60 Hz
  • Alarm relay
Monitoring:
VE.Direct communication port
Proven reliability
High start-up power
ECO mode
Remote on/off
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
PIN482300000
gtin
Voltage
48V
Cont. Output Power at 25°C
3000VA
Peak Power
6000W
Output AC Voltage
230V
Efficiency
95%