Victron Energy – Quattro 12/5000/220-100/100 120V VE.Bus – QUA125021100
HomeStore
The Story
Two AC Inputs & two AC Outputs
Unique PowerAssist feature
Virtually unlimited power thanks to parallel operation
Remote Monitoring and Control
Two AC inputs with integrated transfer switch
Two AC Outputs
Up to 6 Quattro units can operate in parallel. Six units 48/10000/140, for example, will provide 48kW / 60kVA output power and 840 Amps charging capacity.
Split phase options
Two units can be stacked to provide 120-0-120V, and additional units can be paralleled up to a total of 6 units per phase, to supply up to 30kW / 36kVA of split phase power.
Alternatively, a split phase AC source can be obtained by connecting our autotransformer (see data sheet on www.victronenergy.com) to a ‘European’ inverter programmed to supply 240V / 60Hz.
Three phase capability
Three units can be configured for three phase output. But that’s not all: up to 6 sets of three units can be parallel connected to provide 144kW / 180kVA inverter power and more than 2500A charging capacity.
PowerControl – Dealing with limited generator, shore side or grid power
The Quattro is a very powerful battery charger. It will therefore draw a lot of current from the generator or shore side supply (16A per 5kVA Quattro at 230VAC). A current limit can be set on each AC input. The Quattro will then take account of other AC loads and use whatever is spare for charging, thus preventing the generator or mains supply from being overloaded.
PowerAssist – Boosting shore or generator power
Solar energy: AC power available even during a grid failure
Loss of mains detection software is available.
System configuring
On-site Monitoring and control
Remote Monitoring and control
Color Control GX or other GX devices.
Data can be stored and displayed on our VRM (Victron Remote Management) website, free of charge.
Remote configuring
Weight 34 kg
Dimensions 280 × 350 × 470 mm
Brand
Victron Energy
Input Voltage
12V
Output Voltage
110V
Current (Amps)
200A
Wattage (W)
4000W
Region
North America
Inverter Type
Pure Sine Wave
Warranty
5 Years
Description
Two AC Inputs & two AC Outputs
Unique PowerAssist feature
Two AC Outputs
Split phase options
Three phase capability
System configuring
On-site Monitoring and control
Remote configuring
Weight 34 kg
Dimensions 280 × 350 × 470 mm
Brand
Victron Energy
Input Voltage
12V
Output Voltage
110V
Current (Amps)
200A
Wattage (W)
4000W
Region
North America
Inverter Type
Pure Sine Wave
Warranty
5 Years
Victron Energy – Quattro 12/5000/220-100/100 120V VE.Bus – QUA125021100 | Powerland