Victron Energy Smart Battery Protect 12/24V 220A – BPR122022000
HomeStore
The Story
If required, Bluetooth can be disabled.
The Smart BatteryProtect is not designed for reverse currents from charging sources.
Features
Protects the battery against excessive discharge and can be used as a system on/off switch
The on/off input can be used as a system on/off switch.
12/24V auto ranging
The Smart BatteryProtect automatically detects system voltage one time only.
Bluetooth: programming made easy
A special setting for Li-ion batteries
In this mode the BatteryProtect can be controlled by the VE.Bus BMS
Ultra-low current consumption
This is important in case of Li-ion batteries, especially after low voltage shutdown.
Please see our Li-ion battery datasheet and the VE.Bus BMS manual for more information.
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16.3V respectively 32.6V.
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Delayed load disconnect and delayed reconnect
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPR122022000
Voltage
12/24
Peak Current (During 30 Seconds)
600A
Max. Continuous Load Current
200A
Connection
M8
IP Rating
Electronics: IP67 (potted) Connections: IP00
Dimensions (Including Terminals)
H62 x 123 x D120
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Description
Features
12/24V auto ranging
Ultra-low current consumption
Over voltage protection
Ignition proof
Delayed alarm output
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPR122022000
Voltage
12/24
600A
Max. Continuous Load Current
200A