Victron Energy Smart Battery Protect 48V 100A – BPR110048000
HomeStore
The Story
If required, Bluetooth can be disabled.
The Smart BatteryProtect is not designed for reverse currents from charging sources.
Features
Protects the battery against excessive discharge and can be used as a system on/off switch
The on/off input can be used as a system on/off switch.
Bluetooth: programming made easy
Ultra-low current consumption
This is important in case of Li-ion batteries, especially after low voltage shutdown.
Please see our Li-ion battery datasheet and the VE.Bus BMS manual for more information.
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16.3V respectively 32.6V.
Delayed alarm output
The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.
Manufacturer Part Number
BPR110048000
Voltage
48
Peak Current (During 30 Seconds)
250A
Max. Continuous Load Current
100A
Connection
M8
Dimensions (Including Terminals)
H62 x W123 x D120mm
Weight (kg)
0.8
Description
Features
Ultra-low current consumption
Over voltage protection
Delayed alarm output
Manufacturer Part Number
BPR110048000
Voltage
48
250A
Max. Continuous Load Current
100A
Connection
M8
H62 x W123 x D120mm
Weight (kg)
0.8
Warranty
5 Years
Victron Energy Smart Battery Protect 48V 100A – BPR110048000 | Powerland