Victron Energy Smart BMS CL 12/100 – BMS110022000
HomeStore
The Story
Features
Battery Management system
The BMS connects to 12,8V Victron LiFePO4 (LFP) batteries. Up to 5 batteries may be connected in parallel. Can be used as a system on/off switch.
Alternator and battery protection
The input current is electronically limited to approximately 90% of the fuse rating. A 100A fuse, for example, will therefore limit the input current to approximately 90A.
Choosing the right fuse will:
  • b. Protect the alternator against overload in case of a high capacity LFP battery bank (most 12V alternators will overheat and fail if running at maximum output during more than 5 minutes).
Starter battery Protection
This function is similar to that of a Cyrix Battery Combiner or Argo FET Battery Isolator. Current can flow to the LFP battery only if the input voltage (= voltage on the starter battery) exceeds 13V. And current cannot flow back from the LFP battery to the starter battery, thus preventing eventual damage to the LFP battery due to excessive discharge.
Li-ion battery protection
Remote on/off input
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
      Brand
      Victron Energy
      Manufacturer Part Number
      BMS110022000
      Maximum continuous charge current
      100A (with 125A fuse)
      Input voltage to start charging
      > 13V
      Operating temperature range
      -40°C to +60°C
      Protection Category
      IP65
      DC power connection
      M8
      DC connector battery minus
      Faston female, 6.3mm
      Dimensions
      H65 x W120 x D224mm
      Weight
      1.6Kg
      Warranty
      5 Years
      Description
      Features
      Battery Management system
      Choosing the right fuse will:
      Starter battery Protection
      Li-ion battery protection
      Remote on/off input
      Ignition proof
          Brand
          Victron Energy
          Manufacturer Part Number
          BMS110022000
          100A (with 125A fuse)
          > 13V
          Operating temperature range
          -40°C to +60°C
          Protection Category
          IP65
          DC power connection
          M8
          DC connector battery minus
          Faston female, 6.3mm