Victron Energy SmartSolar MPPT 100/20 48V – SCC110020160R
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Battery Life: intelligent battery management
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC110020160R
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
20A
Nominal PV Power, 12V
290W
Nominal PV Power, 24V
580W
Nominal PV Power, 48V
1160W
Max. PV Short Circuit Current
20A
Maximum PV Open Circuit Voltage
100V
Efficiency
98%
Dimensions
H100 x W113 x D60mm
Weight
0.65Kg
Description
Remote Monitoring and Control
Internal temperature sensor
Manufacturer Part Number
SCC110020160R
GTIN
Battery Voltage
48V
Rated Charge Current
20A
Nominal PV Power, 12V
290W
Nominal PV Power, 24V
580W
Nominal PV Power, 48V
1160W
Max. PV Short Circuit Current
20A
100V
Efficiency
98%
Dimensions
H100 x W113 x D60mm
Weight
0.65Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy SmartSolar MPPT 100/20 48V – SCC110020160R | Powerland