Victron Energy SmartSolar MPPT 100/30 – SCC110030210
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
The full output current up to 40°C (104°F).
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
PV short circuit and PV reverse polarity protection.
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC110030210
GTIN
Battery Voltage
12/24V Auto Select
Rated Charge Current
30A
Nominal PV Power, 12V
440W
Nominal PV Power, 24V
880W
Max. PV Short Circuit Current
35A
Maximum PV Open Circuit Voltage
100V
Efficiency
98%
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Weight
1.3Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy SmartSolar MPPT 100/30 – SCC110030210 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Victron Energy SmartSolar MPPT 100/30 – SCC110030210 - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Remote Monitoring and Control
Flexible charge algorithm
PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Manufacturer Part Number
SCC110030210
GTIN
Battery Voltage
12/24V Auto Select
Rated Charge Current
30A
Nominal PV Power, 12V
440W
Nominal PV Power, 24V
880W
Max. PV Short Circuit Current
35A
100V
Efficiency
98%