Victron Energy SmartSolar MPPT 100/50 – SCC110050210
HomeStore
The Story
Features
Ultrafast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. The full output current up to 40°C (104°F).
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Internal temperature sensor
Fully discharged battery recovery function
Manufacturer Part Number
SCC110050210
Battery Voltage
12/24V Auto Select
Rated Charge Current
50A
Nominal PV Power, 12V
700W
Nominal PV Power, 24V
1400W
Max. PV Short Circuit Current
60A
Maximum PV Open Circuit Voltage
100V
Efficiency
98%
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Weight (kg)
1.3
Description
Features
Flexible charge algorithm
Internal temperature sensor
Manufacturer Part Number
SCC110050210
Battery Voltage
12/24V Auto Select
Rated Charge Current
50A
Nominal PV Power, 12V
700W
Nominal PV Power, 24V
1400W
Max. PV Short Circuit Current
60A
100V
Efficiency
98%