Victron Energy SmartSolar MPPT 150/100-MC4 VE.Can – SCC115110511
HomeStore
-65%
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC115110511
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Nominal PV Power, 24V
2900W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H246 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Flexible charge algorithm
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct or VE.Can
Manufacturer Part Number
SCC115110511
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Nominal PV Power, 24V
2900W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Efficiency
98%