Victron Energy SmartSolar MPPT 150/35 – SCC115035210
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
  • Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
  • PV short circuit and PV reverse polarity protection.
  • PV reverse current protection.
Internal temperature sensor
Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
Optional external battery voltage and temperature sensing via Bluetooth
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115035210
GTIN
Battery Voltage
12 / 24 / 48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
35A
Nominal PV Power, 12V
500W
Nominal PV Power, 24V
1000W
Max. PV Short Circuit Current
40A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
Multi-stage adaptive (eight preprorammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Direct
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H130 x W186 x D70mm
Weight
1.25Kg
Warranty
5 Years
Description
Remote Monitoring and Control
Bluetooth Smart built-in
Flexible charge algorithm
Internal temperature sensor
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115035210
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
35A
Nominal PV Power, 12V
500W
Nominal PV Power, 24V
1000W
Max. PV Short Circuit Current
40A
Efficiency
98%