Victron Energy SmartSolar MPPT 150/85-MC4 VE.Can – SCC115085511
HomeStore
-65%
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC115085511
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H246 x W295 x D103mm
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Manufacturer Part Number
SCC115085511
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Efficiency
98%