Victron Energy SmartSolar MPPT 150/85-Tr VE.Can – SCC115085411
HomeStore
-65%
The Story
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Remote on-off
To connect for example to a VE.BUS BMS.
Programmable relay
Can be programmed to trip on an alarm, or other events.
Optional: SmartSolar pluggable LCD display
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115085411
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Maximum PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions, 145V start-up and operating maximum
Efficiency
98%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
IP Rating
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Warranty
5 Years
Description
Features
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
Flexible charge algorithm
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct or VE.Can
Remote on-off
Programmable relay
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC115085411
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Nominal PV Power, 24V
2400W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Efficiency
98%