Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A MC4 VE.Can 12/24V – SCC115110512
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Manufacturer Part Number
SCC115110512
GTIN
Voltage
12/24V
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Protection Category
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Efficiency
98%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A MC4 VE.Can 12/24V – SCC115110512 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Flexible charge algorithm
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct or VE.Can
Manufacturer Part Number
SCC115110512
GTIN
Voltage
12/24V
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
Protection Category
Efficiency
98%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
Weight
4.5Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A MC4 VE.Can 12/24V – SCC115110512 | Powerland