Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A Tr VE.Can – SCC115110411
HomeStore
-65%
The Story
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Remote on-off
To connect for example to a VE.BUS BMS.
Programmable relay
Can be programmed to trip on an alarm, or other events.
Optional: SmartSolar pluggable LCD display
          Brand
          Victron Energy
          Manufacturer Part Number
          SCC115110411
          GTIN
          Voltage
          12/24/48V
          Rated Charge Current
          100A
          Nominal PV Power, 12V
          1450W
          Max. PV Short Circuit Current
          70A
          Max. PV Open Circuit Voltage
          150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
          Protection Category
          IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
          Efficiency
          98%
          Bluetooth Enabled
          Yes
          Dimensions
          H216 x W295 x D103mm
          Weight
          4.5Kg
          Warranty
          5 Years
          Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A Tr VE.Can – SCC115110411 - Image 2
          Details & Craftsmanship
          Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
          Description
          Features
          Flexible charge algorithm
          Bluetooth Smart built-in
          VE.Direct or VE.Can
          Remote on-off
          Programmable relay
                  Brand
                  Victron Energy
                  Manufacturer Part Number
                  SCC115110411
                  GTIN
                  Voltage
                  12/24/48V
                  Rated Charge Current
                  100A
                  Nominal PV Power, 12V
                  1450W
                  Max. PV Short Circuit Current
                  70A
                  Max. PV Open Circuit Voltage
                  Protection Category
                  Efficiency
                  98%
                  Bluetooth Enabled
                  Yes
                  Dimensions
                  H216 x W295 x D103mm
                  Weight
                  4.5Kg
                  Warranty
                  5 Years
                  Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 100A Tr VE.Can – SCC115110411 | Powerland