Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 85A MC4 VE.Can 12/24V – SCC115085512
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC115085512
GTIN
Voltage
12/24V
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
Protection Category
IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Efficiency
98%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
5 Years
Country of Manufacture
India
Manufacturer Part Number
SCC115085512
GTIN
Voltage
12/24V
Rated Charge Current
85A
Nominal PV Power, 12V
1200W
Max. PV Short Circuit Current
70A (max 30A per MC4 conn.)
Max. PV Open Circuit Voltage
Protection Category
Efficiency
98%
Bluetooth Enabled
Yes
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
5 Years
Country of Manufacture
India
Victron Energy SmartSolar MPPT 150V 85A MC4 VE.Can 12/24V – SCC115085512 | Powerland