Victron Energy SmartSolar MPPT 250/100-Tr VE.Can – SCC125110412
HomeStore
-65%
The Story
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
The MPPT VE.Can SmartSolar charger connects to a PV array of 150 or 250 Volt Voc and will automatically detect and charge your 12, 24, or 48V battery bank with current ranging from 70 to 100A depending on the model.
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
SmartSolar Control Display
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Over-temperature protection and power derating when temperature is high.
PV short circuit and PV reverse polarity protection.
PV reverse current protection.
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Remote on-off
To connect for example to a VE.BUS BMS.
Programmable relay
Can be programmed to trip on an alarm, or other events.
Optional: SmartSolar pluggable LCD display
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC125110412
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Nominal PV Power, 24V
2900W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Maximum PV Open Circuit Voltage
250V absolute maximum coldest conditions | 245V start-up and operating maximum
Efficiency
99%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Remote on-off
Yes (2 pole connector)
Data Communication Port
VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
Protection Category
IP43
Dimensions
H216 x W295 x D103mm
Weight (kg)
4.5
Warranty
5 Years
Victron Energy SmartSolar MPPT 250/100-Tr VE.Can – SCC125110412 - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Control Your Charger Remotely
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
SmartSolar Control Display
Flexible charge algorithm
PV reverse current protection.
Bluetooth Smart built-in
VE.Direct or VE.Can
Programmable relay
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC125110412
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
100A
Nominal PV Power, 12V
1450W
Nominal PV Power, 24V
2900W
Max. PV Short Circuit Current
70A
Efficiency
99%
Charge Algorithm
Yes (2 pole connector)