Victron Energy SmartSolar MPPT 250/60-MC4 – SCC125060321
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Manufacturer Part Number
SCC125060321
GTIN
Battery Voltage
12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
35A (max 30A per MC4 conn.)
Maximum PV Open Circuit Voltage
250V absolute maximum coldest conditions 245V, start-up and operating maximum
Efficiency
99%
Charge Algorithm
multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Dimensions
H215 x W250 x D95mm
Manufacturer Part Number
SCC125060321
GTIN
Battery Voltage
Rated Charge Current
60A
Nominal PV Power, 12V
860W
Nominal PV Power, 24V
1720W
Max. PV Short Circuit Current
35A (max 30A per MC4 conn.)
Efficiency
99%