Victron Energy SmartSolar MPPT 250/70-Tr – SCC125070221
HomeStore
-65%
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
                          SCC125070221
                          GTIN
                          Battery Voltage
                          12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
                          Rated Charge Current
                          70A
                          Nominal PV Power, 12V
                          1000W
                          Nominal PV Power, 24V
                          2000W
                          Max. PV Short Circuit Current
                          35A
                          Maximum PV Open Circuit Voltage
                          250V absolute maximum coldest conditions, 245V start-up and operating maximum
                          Efficiency
                          99%
                          Dimensions
                          H185 x W250 x D95mm
                                                  SCC125070221
                                                  GTIN
                                                  Battery Voltage
                                                  Rated Charge Current
                                                  70A
                                                  Nominal PV Power, 12V
                                                  1000W
                                                  Nominal PV Power, 24V
                                                  2000W
                                                  Max. PV Short Circuit Current
                                                  35A
                                                  Efficiency
                                                  99%