Victron Energy SmartSolar MPPT 250V 70A MC4 VE.Can – SCC125070521
HomeStore
-65%
The Story
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%.
Flexible charge algorithm
Extensive electronic protection
Bluetooth Smart built-in
The wireless solution to set-up, monitor, update and synchronise SmartSolar Charge Controllers.
VE.Direct or VE.Can
For a wired data connection to a Color Control GX, other GX products, PC or other devices
Fully discharged battery recovery function
VE.Can: the multiple controller solution
Up to 25 units can be synchronised with VE.Can, and up to 10 units with Bluetooth
Remote on-off
To connect for example to a VE.BUS BMS.
Programmable relay
Can be programmed to trip on an alarm, or other events.
Optional: SmartSolar pluggable LCD display
                  Brand
                  Victron Energy
                  Manufacturer Part Number
                  SCC125070321
                  GTIN
                  Battery Voltage
                  12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
                  Rated Charge Current
                  70A
                  Nominal PV Power, 12V
                  1000W
                  Nominal PV Power, 24V
                  2000W
                  Max. PV Short Circuit Current
                  35A (max 30A per MC4 conn.)
                  Maximum PV Open Circuit Voltage
                  250V absolute maximum coldest conditions 245V, start-up and operating maximum
                  Efficiency
                  99%
                  Charge Algorithm
                  multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
                  Data Communication Port
                  VE.Direct or Bluetooth
                  IP Rating
                  IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
                  Dimensions
                  H215 x W250 x D95mm
                  Weight
                  3Kg
                  Warranty
                  5 Years
                  Victron Energy SmartSolar MPPT 250V 70A MC4 VE.Can – SCC125070521 - Image 2
                  Details & Craftsmanship
                  Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
                  Description
                  Features
                  Flexible charge algorithm
                  Bluetooth Smart built-in
                  VE.Direct or VE.Can
                  Remote on-off
                  Programmable relay
                                  Brand
                                  Victron Energy
                                  Manufacturer Part Number
                                  SCC125070321
                                  GTIN
                                  Battery Voltage
                                  Rated Charge Current
                                  70A
                                  Nominal PV Power, 12V
                                  1000W
                                  Nominal PV Power, 24V
                                  2000W
                                  Max. PV Short Circuit Current
                                  35A (max 30A per MC4 conn.)
                                  Efficiency
                                  99%
                                  Charge Algorithm
                                  Data Communication Port
                                  VE.Direct or Bluetooth
                                  IP Rating
                                  Dimensions
                                  H215 x W250 x D95mm
                                  Weight
                                  3Kg
                                  Warranty
                                  5 Years
                                  Victron Energy SmartSolar MPPT 250V 70A MC4 VE.Can – SCC125070521 | Powerland