SCC145120410
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Weight (kg)
13.7Kg
Programmable Relay
Yes
Dimensions
H487 x W434 x D146mm
Battery Voltage
48 V
Rated Charge Current
200 A
Max. PV Short Circuit Current
20 A per tracker
Charge Algorithm
Multi-stage adaptive (adjustable)
Battery Temperature Sensor
Included
Remote on-off
Yes
Battery-Connection
M8 Bolts
Protection Category
IP21
Start-up voltage
120 V
MPPT operating voltage range
80 – 450 V
Self-consumption
15 mA
Maximum efficiency
96%
Programmable Voltage Range
Minimum: 36 V, Maximum: 62 V
Charge Voltage Absorption’
Default setting: 57,6 V (adjustable)
Maximum Charge Power
11,5 kW at 57,6 V
Charge Voltage Float
Default setting: 55,2 V (adjustable)
Maximum DC PV Voltage
450 V
Number Of Trackers
4
Max. PV Operational Input Current
18 A per tracker
Maximum PV Array Size Per Tracker
7200 Wp (450 V x 20 A)
Data Communication
VE.Direct port, VE.Can port & Bluetooth
Synchronised Parallel Operation
Yes, up to 25 units with VE.Can
General Purpose Analogue/Digital In Port
Yes, 2x
Description
Available in a 5.76kW and 11.52kW model, features include a wide 80-450 VDC operating solar voltage input, independent tracking inputs, full connectivity, isolated PV connections, display screen, fully programmable battery charging parameters and active cooling. The new metal case design and fully covered electrical connections improve the safety and modernise the presentation in line with the latest suite of Victron products.
Features
Ultra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT) Solar Charge Controller
The MPPT RS SmartSolar is a 48V Solar charge controller with up to 450VDC PV input and either 100A, or 200A output. It is used in on-grid and off-grid solar applications where maximum battery charging power is required.
Setup and monitor with VictronConnect
Multiple independent MPPT tracking inputs
Daisy Chain Additional Units
Isolated PV connections for additional safety
Full galvanic isolation between PV and battery connections provide additional overall system safety.
Wide MPPT voltage range
80 – 450 VDC PV operating range, with a 120VDC PV startup voltage.
Light weight, efficient and quiet
Thanks to high frequency technology and a new design this powerful charger weighs only 7.9 kg for the 100A model. In addition to this it has an excellent efficiency, low standby power, and a very quiet operation.
Display and Bluetooth
PV Isolation resistance monitoring for peace of mind at higher voltages
VE.Can and VE.Direct port
I/O Connections
gtin
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SCC145120410
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
India
Weight (kg)
13.7Kg
Programmable Relay
Dimensions
H487 x W434 x D146mm
Battery Voltage
48 V
Rated Charge Current
200 A
Max. PV Short Circuit Current
20 A per tracker
Charge Algorithm
Battery Temperature Sensor
Included
Remote on-off
Battery-Connection
M8 Bolts
Protection Category
IP21
Start-up voltage
120 V
MPPT operating voltage range
80 – 450 V
Self-consumption
15 mA
Maximum efficiency
96%
Programmable Voltage Range
Minimum: 36 V, Maximum: 62 V
Charge Voltage Absorption’
Maximum Charge Power
11,5 kW at 57,6 V
Charge Voltage Float
Maximum DC PV Voltage
450 V
Number Of Trackers
4
18 A per tracker
7200 Wp (450 V x 20 A)