Victron Energy Solar Panel 20V 270W Poly series 4b – SPP042702002
HomeStore
-65%
The Story
    • Sealed, waterproof, multi-functional junction box gives high level of safety.
    • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
    • High power models with pre-wired quick-connect system with MC4 (PV-ST01) connectors.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPP042702002
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
270W
Cell Type
Polycrystalline
Number of Cells in Series
60
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1640 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPP042702002
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
270W
Cell Type
Polycrystalline
Number of Cells in Series
60
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1640 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Solar Panel 20V 270W Poly series 4b – SPP042702002 | Powerland