Victron Energy Solar Panel 20V 270W Poly series 4c – SPP042702003
HomeStore
-65%
The Story
    • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation.
    • 25-Year limited warranty on power output and performance.
    • 5-Year limited warranty on materials and workmanship.
    •  CLICK HERE FOR SPEC SHEETS
Manufacturer Part Number
SPP042702003
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
270W
Number of Cells in Series
60
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1640 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Description
    •  CLICK HERE FOR SPEC SHEETS
Manufacturer Part Number
SPP042702003
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
270W
Number of Cells in Series
60
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1640 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Solar Panel 20V 270W Poly series 4c – SPP042702003 | Powerland