Victron Energy Solar Panel 20V 305W Mono series 4b – SPM043052002
HomeStore
-65%
The Story
  • 5-Year Limited warranty on materials and workmanship.
  • Sealed, waterproof, multifunctional junction box gives high level of safety.
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • Pre wired quick-connect system with PV-ST01 connectors.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043052002
gtin
Voltage
20V
Nominal Power
305W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1658 x W1002 x D35mm
Weight
19Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
China
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043052002
gtin
Voltage
20V
Nominal Power
305W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1658 x W1002 x D35mm
Weight
19Kg
Warranty
5 Years
Country of Manufacture
China
Victron Energy Solar Panel 20V 305W Mono series 4b – SPM043052002 | Powerland