Victron Energy Solar Panel 20V 305W Mono series 4c – SPM043052003
HomeStore
-65%
The Story
  • Sealed, waterproof, multifunctional junction box gives high level of safety.
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • Pre wired quick-connect system with PV-ST01 connectors.
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043052003
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
305W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1650 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Warranty
5 Years
Description
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043052003
GTIN
Voltage
20V
Nominal Power
305W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1650 x W992 x D35mm
Weight
18.4Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Solar Panel 20V 305W Mono series 4c – SPM043052003 | Powerland