Victron Energy Solar Panel 24V 360W Mono series 4b – SPM043602402
HomeStore
-65%
The Story
  • Low voltage-temperature coefficient enhances high-temperature operation.
  • 25-Year limited warranty on power output and performance.
  • 5-Year limited warranty on materials and workmanship.
  • Sealed, waterproof, multi-functional junction box gives high level of safety.
  • High performance bypass diodes minimize the power drop caused by shade.
  • High power models with pre-wired quick-connect system with MC4 (PV-ST01) connectors.
 CLICK HERE FOR SPEC SHEETS
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043602402
GTIN
Voltage
24V
Nominal Power
360W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1980 x W1002 x D40mm
Weight
23Kg
Warranty
5 Years
Description
 CLICK HERE FOR SPEC SHEETS
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
SPM043602402
GTIN
Voltage
24V
Nominal Power
360W
Cell Type
Monocrystalline
Number of Cells in Series
72
Maximum System Voltage
1000V
Dimensions
L1980 x W1002 x D40mm
Weight
23Kg
Warranty
5 Years
Victron Energy Solar Panel 24V 360W Mono series 4b – SPM043602402 | Powerland